top of page

IBA, IBA JEDNU

Katarína BAJKAYOVÁ, Alexandra BARTH, Paula GOGOLA, Klaudia KOSZIBA, Jana ZATVARNICKÁ

/23.6. - 28.7.2022

/kurátori: Vivien Kvasnicová a Matúš Novosad

Uviesť túto výstavu ma dostáva do nepríjemnej pozície. Žiadalo by sa začať osobne, aby som zamedzil skrytému odstupu, z ktorého ak by som prehováral, tak by moja reč v rámci tohto kontextu, mohla pôsobiť sexisticky. Osobný prehovor by ma však dostal ku irónii, teda odstupu, čím by vyvstala metalepticky prítomná sebareflexia „osobného prehovoru“. Názov pokiaľ ho vyslovujeme, nesie v sebe túto dôveru možnosti vypovedať, čo sa marí v čítaní logiky iba iba.
Táto výstava vznikala z oboch možností, odstupu aj blízkosti. Jej idea je pre mňa stará asi tri roky. Vznikla v pozícii odstupu, ale vteliť sa mohla až v blízkosti. Vivien ma podporila v nápade, pretože si všimla v umení ktoré nás obklopuje, tak-isto, opakujúci sa motív zobrazenia fyziologického priestoru, ktorý je maximálne zaťažený krutou blízkosťou politiky a odstupu tých najbližších či nás samých v reťazy bolestivých vtelení.

Matúš Novosad

Výstavný program galérie Photoport v roku 2022 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

bottom of page